Supernatural'da çalan müzikleri dinlemek ister misin?Supernatural Müzikleri

Konu: Marina Abramovic

Serbest Kürsü 68 0 yorum 1547225734
Marina Abramovic, Sırp performans sanatçısıdır. Marina Abramovic, 1960'larda ortaya çıkan vücut sanatı akımının önemli temsilcilerindendir. Abramovic performanslarıyla fiziksel ve zihinsel potansiyelin sınırlarını zorlayan ve araştıran bir sanatçıdır. Bugüne kadar performansları sırasında vücudunu kırbaçlamış, dondurmuş, psikoaktif ürünler ve hafıza kaybına uğramasına yol açan kas kontrol ürünleri almış. Bir defasında alev alan bir perdenin altında az daha boğuluyormuş. Peki tüm bunları neden yapıyor? Bu soruya verdiği cevap şu: "Tehlikenin tanımını zorlayan ve kurcalayan sanat benim ilgimi çekiyor. Ve dahası, izleyenin gözlemi burada ve şimdi olmalı. dikkatini tehlikede toplamak, şimdiki zamanın, şu anın merkezine kurulmaktır." diyor.
Sanatını bir kenara bırakıp, sanat adı altında yaptığı sosyolojik deneylere insanların verdiği tepkiler daha çok konuşulmalı;

Özellikle 1979 yılında gerçekleştirdiği ünlü gösterisinde kendisini darp eden, kendisinin kıyafetlerini çıkaran, aşağılayan ve tecavüze yeltenen kişiler planlı olarak seçilmiş kişiler olsa da, Abramoivç tüm bunları kendi isteğiyle gösterinin bir parçası olarak yaptırmış olsa da, gözleri önünde cereyan eden onca iğrençliğe tepkisiz kalan 3. şahısların olması ve bu üçüncü şahısların planlı olarak seçilmiş kişilerden cesaret alıp içlerindeki kötülüğü ortaya çıkarmaları yeterince büyük bir trajedidir. Sonuç olarak kalabalıktan çıkan bir kadın, Abramovic’in gözyaşlarını silip ona sarılmıştır ve bu kadının peşinden sanatçıya yapılanlardan rahatsız olan azınlık grup, onu adeta bir koruma çemberi altına alarak, kıyafetlerini geri giydirmişlerdir. Ama genede çoğunluğun birbirinden cesaret alarak içlerindeki kötülüğü kolayca ortaya çıkarabilmelerine karşın, bu durumdan rahatsız olan iyi niyetli kişilerin aynı dayanışma cesareti gösterememesinin ya da bu konuda geç kalmasının nelere sebep olacağını gözler önüne seren bir sosyolojik deneye dönüşmüştür. 6 saat sonunda performans sona erdiğinde Abramovic tekrar hareket etmeye başladığında kendisine fütursuzca saldıran kişilerin korkup kaçtığı da gözlemlenmiştir. Buradan da insanların niçin hayvanlara bu kadar kolay işkence edebildikleri, nasıl kendisinden güçsüz olanı bu kadar rahat hırpalayabildikleri daha net ortaya çıkıyor diyebiliriz.

Bir başka özelliği de çagımızın en cesur ve sınırları zorlayıcı performanslarını sergileyen bu sıra dışı sanatçının aslında sadece vücut sanatı yaptıklarını açıklamaya yetmez. Zira her zaman bedenini kullanıyor demek haksızlık olur; birçok performansında beynin daha doğrusu aklın ve zihnin sınırlarını zorlayabiliyor.

İyi okumalar sayın forum halkı...
0
0
Akashi avatarı
Seviye 0
Önerilen konular
Supernatural'ın İlk Sezonundan Özlediğimiz 15 ŞeySığınak
John Winchester Geri Mi Dönüyor? Haberler & Röportajlar
Şuan ne dinliyorsunuz?Serbest Kürsü
Daha fazla yükle
Giriş yaptıktan sonra, buradan aynı diziyi izlediğin insanlarla sohbet edebileceksin.Kayıt OlGiriş Yap